TAURON Giganci Siatkówki 2023 | 07.09-08.09.2023 i 20-21.10.2023

SC Potsdam - solidna, niemiecka marka

8 miesięcy temu | 21.09.2023, 10:22
SC Potsdam - solidna, niemiecka marka

SC Potsdam ma za sobą najlepszy sezon w historii. Teraz przyjedzie na turniej do Twardogóry.

SC Potsdam gościł już na TAURON Gigantach Siatkówki w ubiegłym roku. Drużyna została założona w 1996 roku. Klub ma pond 500 członków, co czyni go jednym z największych klubów siatkarskich w Niemczach. Pierwsza drużyna kobiet gra w Bundeslidze nieprzerwanie od 2009 roku. Gdy ekipa z Poczdamu w ubiegłym roku wróciła z Twardogóry to... od razu zdobyła swój pierwszy tytuł w historii. Przy rekordowej frekwencji wynoszącej 6145 widzów w hali Porsche-Arena w Stuttgarcie SC Potsadm pokonał 3:1 (25:20, 25:15, 20:25, 25:16) miejscową drużynę Allianz MTV zdobywając tym samym krajowy superpuchar. Zresztą ubiegły sezon był najlepszym w historii dla klubu. Ligowe rozgrywki udało się zakończyć na drugim miejscu, a Puchar Niemiec zakończył się porażkę dopiero w finale.

Teraz Niemki szykują się do występów w Lidze Mistrzyń, gdzie w grupie przyjdzie im się mierzyć m.in. z Budowlanymi Łódź, ale też z tureckim Fenerbahce czy słoweńskim Calcitem Kamnik.

SC Potsadm dysponuje dość młodym, międzynarodowym składem. Za rozegranie ma odpowiadać głównie Bułgarka Kristina Gunchewa, która ma 29 lat i jest jedną z bardziej doświadczonych zawodniczek. Wcześniej zjechała trochę Europy - grała nba Węgrzech, w Turcji, Szwajcarii czy w Rumunii. Ostatnio reprezentowała barwy francuskiego Volley-Ball Club Chamalières. W 2019 roku zajęła trzecie miejsce w Pycharze CEV z rumuńską drużyną CS Știința Bacău.

Ciekawą postacią może być amerykańska środkowa Breland Morrissette, dla której będzie to pierwszy sezon w Europie. Jedną z największych gwiazd drużyny jest jej rodaczka libero Justine Wong-Orantes, która w Tokio zdobyła olimpijskie złoto, a w 2019 srebro Pucharu Świata. Nową siatkarką w drużynie jest Serbka Tara Taubner. Ma 21 lat i pierwszy raz postanowiła spróbować swoich sił poza granicami ojczyzny. Wcześniej występowała w Partizanie i Crvenie Zveździe. Jest mistrzynią Serbii z 2022 roku, a w poprzednim sezonie sięgnęła po serbski superpuchar. Odnosiła także sukcesy w młodziezowej siatówce. Ma dwa srebrne medale mistrzostw Europy - 2020 (do lat 19) i 2022 (do lat 21). Ciekawe, jak się dalej rozwinie. Rodica Buterez była najlepszą przyjmującą w lidze rumuńskiej w sezonie 2021/22. Dla niej to będzie także pierwszy rok w obcym kraju. Grała już w reprezentacji, a w Rumunii aż pięć razy jej drużyny stawały na podium mistrzostw kraju.
Na dziś w drużynie są tylko trzy Niemki - Antonia Stautz, Anastasia Cekulaev i Sarah Stiriz. Najbardziej doświadczona jest ta pierwsza, która grała już w SC Potsadm w latach 2017-2021, a teraz wraca do klubu.

Trenerem drużyny jest Riccardo Boieri, który do tej samej rzeki (klubu) wszedł... już po raz trzeci.

Udostępnij