To będzie trzecia edycja TAURON Gigantów Siatkówki kobiet.
- Z ubolewaniem zauważyliśmy, że żeńska siatkówka była trochę zaniedbywana w ostatnim czasie. Mamy nadzieję to zmienić. Wszyscy chcielibyśmy, aby żeńska siatkówka nawiązała do najlepszych tradycji mistrzostw Europy, a może i świata – mówił Wojciech Rozdolski w 2022 roku gdy ogłaszał, że powstaje turniej kobiet. Dziś można w sumie powiedzieć, że te słowa okazały się prorocze, bo nasza reprezentacja poczyniła w ostatnim czasie znaczny postęp. Ćwierćfinał igrzysk olimpijskich, ćwierćfinał mistrzostw świata 2022, dwa brązowe medale Ligi Narodów.
W pierwszej edycji turnieju kobiet w 2022 roku zagrały: Chemik Police, DevelopRes Rzeszów, SC Potsdam i Schwerin. Był to zatem polsko-niemiecki pojedynek jeszcze w starym systemie, to znaczy każda z polskich drużyn grała dwa mecze – tylko z niemieckimi rywalkami. W decydującym spotkaniu Grupa Azoty Chemik Police pokonała 3:1 SSC Plamberg Schwerin, a MVP tego spotkania została Jovana Brakocević. W 2024 roku, już w tradycyjnym systemie pucharowym, bezkonkurencyjny okazał się potentat z Turcji. Eczacibasi Stambuł pokonało 3:0 DevelopRes.
18 lat historii Gigantów Siatkówki
Początku turnieju TAURON giganci Siatkówki trzeba szukać 18 lat temu. To wtedy Rozdolski poznał historię niepełnosprawnego chłopca, który został sparaliżowany podczas lekcji wychowania fizycznego. Trzeba było mu pomóc. Błyskawicznie podjęta została decyzja, by odwiedzić chorego w jego domu, przynieść mu kilka prezentów. - To była wzruszająca wizyta – wspomina po latach. Okazało się jednak, że to wszystko za mało, że potrzebne jest większe wsparcie.
To wtedy powstał pomysł, by zorganizować pierwszy turniej, podczas którego były zbierane pieniądze mające pomóc w rehabilitacji mieszkającego pod Oleśnicą chłopca. Wówczas rywalizowały ze sobą jeszcze drużyny z I i II ligi. Mecze rozgrywano w niewielkiej, gminnej hali w Ligocie Polskiej pod Oleśnicą. W programie były rozgrywki juniorskie i turniej z czterema seniorskimi zespołami.
Gdy powstała nazwa „Giganci Siatkówki”, to szyld ten najpierw na pięć lat (2010-2014) zadomowił się w Oleśnicy. To właśnie tam przyjechali w 2014 roku świeżo upieczeni mistrzowie świata, m.in. Mariusz Wlazły, Michał Winiarski czy Andrzej Wrona. Zresztą podobna sytuacja miała miejsce cztery lata później – już w Wieluniu. Potem impreza wędrowała po Polsce – dwa lata gościła w Szczecinie (2015, 2016), kolejne dwa w Wieluniu (2017, 2018), a następnie w Kępnie (2019, 2020). W 2021 roku TAURON Giganci Siatkówki wrócili na Dolny Śląsk. W Jelczu-Laskowicach oglądaliśmy mecze, w których grały PGE Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel oraz tureckie drużyny Fenerbahce Stambuł i Galatasaray. Dziś gospodarzem jest Twardogóra, która trzeci rok z rzędu (2022, 2023, 2024) organizuje zarówno turniej męski, jak i żeński.