TAURON Giganci Siatkówki 2023 | 07.09-08.09.2023 i 20-21.10.2023

Krótka historia TAURON Gigantów Siatkówki

7 miesięcy temu | 14.10.2023, 14:54
Krótka historia TAURON Gigantów Siatkówki

- Trudno określić, skąd się wzięła miłość do siatkówki – mówi oleśniczanin Wojciech Rozdolski, pomysłodawca i organizator TAURON Gigantów Siatkówki.

- Grałem w siatkówkę od lat młodzieńczych i w sposób naturalny pokochałem ten sport. To uczucie trwa do dziś. Tak jak każda miłość i ta przyszła znienacka – uśmiecha się.

Historia Gigantów Siatkówki to historia ostatnich 17 lat. Właśnie wtedy znajomi Wojciecha Rozdolskiego przedstawili mu historię chłopca, który został sparaliżowany podczas lekcji wychowania fizycznego. - Jestem uczuciowym człowiekiem i błyskawicznie podjąłem decyzję, że należy mu pomóc. Szybko pojawiłem się wraz z moim kolegą w domu tego chłopca. Przywieźliśmy mu prezenty. To była wzruszająca wizyta – wspomina.

- Już wtedy opiekowałem się grupą młodych adeptów siatkówki więc postanowiłem zorganizować pierwszy turniej, chociaż jeszcze na mniejszą skalę. Wówczas grały w nim zespoły pierwszo- i drugoligowe. W ten sposób zbieraliśmy środki na rehabilitację tego chłopca – opowiada Rozdolski.

Pierwszy turniej rozegrany został w Ligocie Polskiej pod Oleśnicą w gminnej hali. Brało w nim udział kilkanaście zespołów młodzieżowych i cztery drużyny seniorskie, m.in. Siatkarz Wieluń.

Już jako Giganci Siatkówki przez pierwsze pięć lat grano w Oleśnicy, potem dwa lata w Szczecinie, dwa w Wieluniu i dwa w Kępnie. Dwa lata temu (2021) impreza wróciła na Dolny Śląsk, do Jelcza Laskowic, a potem do Twardogóry, gdzie spotykamy się także dziś.

- Jak to bywa w biznesie i w życiu - początki bywają trudne. Jednak poprzez ciężką pracę, zaangażowanie i nasze przyjaźnie ze środowiska siatkarskiego, teraz jesteśmy na bardzo wysokim poziomie – cieszy się Wojciech Rozdolski.

Szczególne były zawody w 2014 roku w Oleśnicy i w 2018 w Wieluniu, które zorganizowano tuż po złotych dla Polski mistrzostwach świata. Kibice mieli okazję podziękować tym, którzy osiągnęli ten sukces.

TAURON Giganci Siatkówki to od lat oczywiście występy najlepszych drużyn, ale też szereg imprez towarzyszących. W Oleśnicy powstała Aleja Zasłużonych dla Sportu, poprzez którą nagradzano wybitne osobowości różnych dyscyplin. Gdy impreza zawitała do Wielunia, zorganizowano wraz z wicemistrzem olimpijskim Andrzejem Syptykowskim wyścig kolarski „Polska Siła”, a dla nieco młodszego pokolenia koncerty Kamila Bednarka i GrubSona, na których bawiło się 2000 osób. W Kępnie przez dwa lata mogliśmy oglądać mecze mistrzów świata Ireneusza Mazura. Teraz w Miliczu rozgrywany jest finał TAURON Młodych Gigantów Siatkówki, a także reaktywowano Aleję Gwiazd.

Dlaczego Twardogóra

Turniej drugi rok z rzędu rozgrywany jest w Twardogórze. Tamtejsza hala jest bardzo funkcjonalna i świetnie nadaje się do rozgrywania nawet najważniejszych meczów, w tym oczywiście spotkań siatkarskich. Po drugie - tamtejsza ekipa GOSiR-u ma ogromne doświadczenie w organizowaniu imprez na najwyższym szczeblu. To bardzo ważne przy takim turnieju jak TAURON Giganci Siatkówki.

Halę otwarto w 2008 roku. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem rozegrano tam pokazowy mecz, w którym kibice mogli oglądać czołową wówczas polską drużynę Augusto Kalisz. Wstęgę przecięto w październiku. Od razu ten obiekt przypadł do gustu siatkarkom i siatkarzom. Właśnie od 2008 roku rozgrywany jest tam międzynarodowy turniej juniorek. Rolę gospodarza pełniła w nim najpierw Gwardia Wrocław, a potem Impel i #VolleyWrocław. Zresztą seniorska drużyna często korzystała z tego obiektu nawet do spotkań ligowych na najwyższym szczeblu. Gościły tu takie ekipy jak Farmutil Piła i Centrostal Bydgoszcz, czy też azerska Rabita Baku w ramach europejskich pucharów. W maju 2011 roku w Twardogórze zagrały seniorskie reprezentacji Polski i Rosji. Potem rozgrywano tu też pojedynki juniorek: Polska - Czechy i Polska - Słowenia (sierpień 2012), a w 2013 roku kolejne potyczki ORLEN Ligi. Wielkim wydarzeniem był też mecz Polska - Serbia w maju 2013 roku. Fani w Twardogórze na żywo oglądali w akcji m.in. Winiarskiego, Wronę, Bartmana, Drzyzgę, Ignaczaka czy Konarskiego.

Z biegiem czasu reprezentacje narodowe coraz częściej przyjeżdżały do Twardogóry. Lipiec 2015 roku to potyczka Polska - Austria, a czerwiec 2016 to turniej eliminacyjny Ligi Europejskiej Kobiet z udziałem Polski, Białorusi, Słowacji i Albanii. Wielkim wydarzeniem był też mecz reprezentacji do lat 23 Polska - Brazylia, a w kolejnych latach spotkania reprezentacji młodzieżowych. Były tu Francuski, Szwedki, Hiszpanki, Niemki. Nie wspominamy już o innych imprezach: turniejach koszykarskich, zawodach piłki ręcznej, gimnastyki artystycznej, tańca czy piłki nożnej.

TAURON Giganci Siatkówki 2023 – mężczyźni

Sobota, 14.10.2023 – półfinały
godz. 15:30 Aluron CMC Warta Zawiercie - Paris Volley
godz. 18:00 Trefl Gdańsk - ACH Volley Lublana

Niedziela, 14.10.2023
godz. 13:00 mecz o III miejsce
godz. 15:30 finał

Udostępnij