Juvenia Rawa Mazowiecka będzie bronić pucharu TAURON Młodych Gigantów Siatkówki.
Rawa Mazowiecka ma 18 tys. mieszkańców i trzy siatkarskie kluby - MLUKS Dwójka Rawa Mazowiecka, UKS Jedynka i Juvenia. Największy jest ten trzeci i to on - drugi raz z rzędu - zagra w finale TAURON Gigantów Siatkówki. W mieście tradycje siatkarskie są duże. Mazovia Rawa Mazowiecka grała jeszcze nie tak dawno w I lidze mężczyzn. Zawodnikiem MKS-u Rawa Mazowiecka był Alojzy Świderek - były reprezentant Polski, a potem świetny szkoleniowiec. Świderek był m.in. asystentem Andrzeja Niemczyka w kadrze kobiet, a potem sam prowadził kadrę pań w latach 2011-2012.
W Rawie urodził się olimpijczyk Radosław Rybak. Był wychowankiem miejscowej Mazovii, a potem pojechał z reprezentacją na igrzyska do Aten, gdzie zajął miejsca 5-8. W 2004 roku został mistrzem Polski z Jastrzębiem. Karierę kończył... na Islandii. Wcześniej był prezesem i dyrektorem sportowym Espadonu Szczecin.
Te piękne tradycje kontynuuje m.in. Juvenia. Dziś w klubie jest 48-56 młodych siatkarek i siatkarzy w dwóch kategoriach wiekowych: młodzik i kadet.
- W Rawie jest 18 klubów sportowych w różnych dyscyplinach. Miasto dba o to, żeby młodzież uprawiała sport, a przecież jest tu mniej jak 18 tys. mieszkańców. Bywa trudno, ale jakoś dajemy radę - mówi jeden z trenerów Juvenii Paweł Dębski. To on przed rokiem prowadził drużynę, która w Miliczu wygrała finał TAURON Młodych Gigantów Siatkówki.
W Juvenii jest tylko dwóch trenerów - wspomniany Dębski i Tomasz Trzonek. Co ciekawe Paweł Dębski był kiedyś... piłkarzem. Grał w ówczesnej lidze międzywojewódzkiej, która obejmowała cztery województwa - jeszcze w czasach, gdy było ich 49 (dziś to odpowiednik ligi wojewódzkiej). Gdy dostał jednak pracę w szkole, to się przebranżowił. Obecnie opiekuje się w Juvenii dziewczętami. Za trening chłopców odpowiada trener Trzonek. To siatkarz, który grywał w III lidze, w kadrze województwa, potem na AZS-ie.
A jakie są największe różnie między siatkówką a piłką nożną? Pytamy o to Pawła Dębskiego.
- Siatkówka jest bardziej techniczna. W piłce można na boisku postać, a w siatkówce nie - dopowiada. - W klubie działamy właściwie społecznie. Jesteśmy pasjonatami tego sportu. Żeby prowadzić tyle grup, trzeba poświęcać czas i pieniądze - dodaje szkoleniowiec z Rawy Mazowieckiej. Przed rokiem jego drużyna sprawiła dużą niespodziankę, bo w finale pokonała faworyzowany MKS MOS Wrocław. Z tamtej drużyny zostało do dziś pięć dziewczyn. To trzon zespołu.
- Będziemy się mocno mobilizować. Zobaczymy jak to wyjdzie. Można powiedzieć, że bardziej pracujemy głową, niż umiejętnościami - uśmiecha się Dębski. Ma powody do optymizmu, bo jego dziewczyny jak burza przeszły przez turniej eliminacyjny w Wieluniu, który rozegrano we wrześniu. Nie straciły żadnego seta, a rywalki rzadko wychodziły z dziesięciu punktów. Wychodzi więc na to, że będą faworytkami w starciu z Jedynką Kluczbork.
- Ten turniej to rewelacja dla młodzieży. Dziewczyny mówią: trenerze - wiemy, że to są koszty, ale chcemy jechać! - cieszy się Paweł Dębski.
TAURON Młodzi Giganci Siatkówki - turniej eliminacyjny w Wieluniu (wrzesień 2023)
Klasyfikacja końcowa:
1. MUKS Juvenia Rawa Mazowiecka
2. UKS Korona Olesno
3. WKS Wieluń
4. UKS Jedynka Kluczbork
5. MULS Libero Pajęczno
6. UKS Fuks Sulejów
7. M-GOKi Praszka
8. UKS AS Zduńska Wola
9. LUKS Asik Domaniewice.
MVP turnieju: Zofia Demianiuk (MUKS Juvenia)
Najlepsze zawodniczki turnieju:
Libero - Amelii Strączek (UKS Jedynka)
Atakująca - Hanna Krawczyk (UKS Korona)
Przyjmująca - Maja Laskowska (UKS Jedynka)
Rozgrywająca - Julia Mostowa (WKS Wieluń)
Środkowa - Sonia Niezabitowska (MUKS Juvenia)
MUKS Juvenia Rawa Mazowiecka gra w składzie:
Antonina Piotrowska (kapitan, rocznik 2010), Sonia Niezabitowska (2010), Zosia Fiuczek (2011), Oliwia Łapińska (2009), Magda Bisińska (2009), Zuzia Galińska (2009), Karolina Rataj (2009), Kornelia Kosińska (2009), Gabriela Wasiak (2009), Anastazja Kołodziejczyk (2009), Julia Bross (2010), Michalina Gawrzydek (2010). Trener: Paweł Dębski.