TAURON Giganci Siatkówki 2023 | 30.09-01.10.2023 i 14-15.10.2023

Historia, która pisze się 16 lat

1 rok temu | 24.09.2022, 01:45
Historia, która pisze się 16 lat

Wojciech Rozdolski – pomysłodawca TAURON Gigantów Siatkówki – w siatkówkę grał od młodzieńczych lat i tak, w naturalny sposób, pokochał ten sport. Jak sam mówi – ta miłość trwa do dzisiaj. Z przymrużeniem oka dodaje, że to przyszło znienacka.

Początku turnieju trzeba szukać 16 lat temu. To wtedy Rozdolski poznał historię niepełnosprawnego chłopca, który został sparaliżowany podczas lekcji wychowania fizycznego. Trzeba było mu pomóc. Błyskawicznie podjęta została decyzja, by odwiedzić chorego w jego domu, przynieść mu kilka prezentów. - To była wzruszająca wizyta – wspomina po latach. Okazało się jednak, że to wszystko za mało, że potrzebne jest większe wsparcie.

To wtedy powstał pomysł, by zorganizować pierwszy turniej, podczas którego były zbierane pieniądze mające pomóc w rehabilitacji mieszkającego pod Oleśnicą chłopca. Wówczas rywalizowały ze sobą jeszcze drużyny z I i II ligi. Mecze rozgrywano w niewielkiej, gminnej hali w Ligocie Polskiej pod Oleśnicą. W programie były rozgrywki juniorskie i turniej z czterema seniorskimi zespołami.

Gdy powstała nazwa „Giganci Siatkówki”, to szyld ten najpierw na pięć lat (2010-2014) zadomowił się w Oleśnicy. To właśnie tam przyjechali w 2014 roku świeżo upieczeni mistrzowie świata, m.in. Mariusz Wlazły, Michał Winiarski czy Andrzej Wrona. Zresztą podobna sytuacja miała miejsce cztery lata później – już w Wieluniu. Potem impreza wędrowała po Polsce – dwa lata gościła w Szczecinie (2015, 2016), kolejne dwa w Wieluniu (2017, 2018), a następnie w Kępnie (2019, 2020).

Można powiedzieć, że wyjątkowy był poprzedni rok, kiedy to TAURON Giganci Siatkówki wrócili na Dolny Śląsk. W Jelczu-Laskowicach oglądaliśmy mecze, w których grały PGE Skra Bełchatów, Jastrzębski Węgiel oraz tureckie drużyny Fenerbahce Stambuł i Galatasaray.

Warto zaznaczyć, że w tym roku tytułu broni Jastrzębski Węgiel, który wielki puchar TAURON Gigantów Siatkówki podnosił także w 2019 i 2020 roku. Kto przewie tę serię? Natomiast drużyną, która najwięcej razy brała udział w tej rywalizacji jest PGE Skra Bełchatów, dla której tegoroczne edycja będzie już 12. startem. Oprócz polskich klubów, wśród uczestników imprezy są także m.in. VfB Friedrichshafen, Berlin Recycling Volleys, ASUL Lyon Volley, Arkas Izmir, Gas Sales Piacenza Volley czy Power Volley Milano.

TAURON Giganci Siatkówki to nie tylko mecze na najwyższym poziomie, ale też imprezy towarzyszące. W Oleśnicy powstała Aleja Zasłużonych dla Sportu, poprzez którą nagradzano wybitne osobowości różnych dyscyplin. Gdy impreza zawitała do Wielunia, zorganizowano wraz z wicemistrzem olimpijskim Andrzejem Sypytkowskim wyścig kolarski „Polska Siła”, a dla nieco młodszego pokolenia koncerty Kamila Bednarka i GrubSona, na których bawiło się 2000 osób. W Kępnie przez dwa lata mogliśmy oglądać mecze mistrzów świata Ireneusza Mazura. Od kilku lat tradycją stały się także mecze Drużyny Gwiazd z reprezentacją TAURONa. Od ośmiu lat imprezą towarzyszącą są TAURON Młodzi Giganci Siatkówki, czyli turniej młodzieżowy, w którym co roku bierze udział kilkaset młodych siatkarek. To też inicjatywa, która coraz bardziej się rozrasta.

W tym roku napisany zostanie nowy rozdział – w październiku pierwszy raz rozegrany zostanie także kobiecy turniej Gigantów Siatkówki.

Udostępnij
 

Sponsorzy i Partnerzy

Partner Tytularny
Złoty Sponsor
Sponsor Premium
Partner Premium
Oficjalny Sponsor
Partnerzy
Partner Medialny
Partnerzy Gigantów Siatkówki