TAURON Giganci Siatkówki 2023 | 07.09-08.09.2023 i 20-21.10.2023

Aluron CMC Warta Zawiercie - nowa siła w polskiej siatkówce

9 miesięcy temu | 12.10.2023, 01:19
Aluron CMC Warta Zawiercie - nowa siła w polskiej siatkówce

Początki siatkówki w Zawierciu sięgają lat 50-tych ubiegłego stulecia, ale siatkarska sekcja Warty Zawiercie powstała w 1972 roku.

Przez lata drużyna grała w niższych ligach, aż w 1993 roku wywalczyła awans do II ligi. Kilka sezonów było całkiem udanych, aż przyszły kłopoty finansowe i w końcu drużynę rozwiązano.

W 2011 roku – z inicjatywy obecnego wciąż prezesa Kryspina Barana – utworzono klub Aluron CMC Warta Zawiercie, który swoimi tradycjami miał nawiązywać do starej Warty. Zespół zaczął błyskawiczny marsz w górę – w ciągu trzech lat wywalczył trzy awanse i w sezonie 2014/15 grał już w I lidze. W 2017 roku przyszedł upragniony awans do PlusLigi. W ostatecznym starciu zawiercianie pokonali w barażu utytułowany AZS Częstochowa.

W ledwie sześcioletniej przygodzie w najwyższej klasie rozgrywkowej Aluron CMC Warta Zawiercie już zapisała mocną kartę. Największy sukces to oczywiście rok 2022 roku, kiedy to udało się wywalczyć brązowy medal mistrzostw Polski. Zawiercie w rywalizacji o trzecie miejsce PGE Skrę Bełchatów, a bohaterem drużyny został Dawid Konarski, którego wybierano MVP we wszystkich trzech wygranych spotkaniach. Warta wygrała to starcie 3-1. Do tego trzeba jeszcze dołożyć dwa czwarte miejsca (2019, 2023), a także trzy półfinały Pucharu Polski, w których to zawsze silniejsza okazywała się ZAKSA.

Aluron CMC Warta Zawiercie ma za sobą także debiut w Lidze Mistrzów i to debiut całkiem udany. Po wyjściu z grupy w barażach znów jednak nie udało się przejść Kędzierzyna.

Dziś „Jurajscy Rycerze” – jak się o nich mówi – to drużyna z kilkoma wielkimi nazwiskami. Doświadczony Karol Butrym to najlepiej punktujący i najlepiej atakujący PlusLigi w roku 2021. Bartosza Kwolka przedstawiać nie trzeba. Mistrz świata z 2018, wicemistrz z ubiegłego roku, wielokrotny reprezentant Polski. Przyjmujący Trevor Clevenot to kolejny mistrz – tylko że olimpijski (2021, Tokio). Mateusz Bieniek leczy co prawda kontuzję, ale rok temu był najlepszym środkowym mistrzostw świata a w tym sezonie najlepszym zagrywającym Pucharu CEV. Australijczyk Luke Perry to natomiast najlepszy libero ligi francuskiej (2022) i polskiej (2023).

To nie koniec, bo chyba największa gwiazdą Aluronu CMC Warty Zawiercie jest trener Michał Winiarski, który właśnie z reprezentacją Niemiec awansował na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

(fot. Aluron CMC Warta - Facebook)

Udostępnij