< powrót

Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich 2024 - kto się zakwalifikował?

4 miesiące temu | 31.01.2024, 19:19 Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich 2024 - kto się zakwalifikował?

33. Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia 2024 r. w Paryżu. Jakie siatkarskie reprezentacje zagrają w tym turnieju?

Sto lat minie w tym roku od ostatnich Igrzysk Olimpijskich, których gospodarzem był Paryż. Wówczas w programie rywalizacji nie było jeszcze siatkówki. Teraz to jeden z najważniejszych sportów zespołowych. O występie w Paris Expo Porte de Versailles marzą wszyscy zawodnicy. Zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn rywalizować będzie 12 zespołów. Oprócz Francuzów i Francuzek, którym udział przysługuje z uwagi na miano gospodarza turnieju, znanych jest już sześć kolejnych ekip, które latem staną pod siatką. 


Turnieje kwalifikacyjne wśród kobiet


Kwalifikacyjne turnieje interkontynentalne kobiet do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu odbyły się od 16 do 24 września 2023 roku. Wzięło w nich udział 24 reprezentacji narodowych. Zespoły były podzielone na 3 grupy liczące 8 drużyn. W każdym turnieju drużyny rozegrały między sobą po jednym spotkaniu. Do turnieju olimpijskiego awansowały ekipy z pierwszego i drugiego miejsca w grupie.


Grupa A swoje mecze rozgrywała w chińskim Ningbo. Zawody wygrała Dominikana, która wyprzedziła Serbię. Na kolejnych pozycjach uplasowały się odpowiednio: Kanada, Chiny, Holandia, Ukraina, Czechy i Meksyk. 


Grupa B. W Tokio najlepsza okazała się Turcja przed Brazylią, Japonią, Portoryko, Argentyną, Belgią, Bułgarią i Peru. Natomiast w grupie C, która rywalizowała w Łodzi najlepsze okazały się reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Druga lokata przypadła w udziale gospodyniom, czyli Polkom. Dalej: Włochy, Tajlandia, Niemcy, Słowenia, Kolumbia i Korea Południowa. 

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich z podziałem na płeć zostanie obsadzonych poprzez wyłonienie pięciu najlepszych, jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024. Aby zagwarantować tzw. zasadę uniwersalności, drużyny te zostaną wybrane z następującym pierwszeństwem:

  1. Reprezentacja z kontynentu(ów) bez zakwalifikowanego zespołu

  2. Najlepszy(e) zespół(y) jeszcze nie zakwalifikowany(e).

Turnieje kwalifikacyjne wśród mężczyzn


 Na tym samym etapie jest wyłanianie uczestników turnieju olimpijskiego wśród mężczyzn i tak samo, jak w przypadku kobiet ostatnich pięciu uczestników zostanie wyłonionych dopiero po Lidze Narodów 2024. 


Na ten moment znamy siedem reprezentacji z przepustką do Paryża. System awansu z turniejów kwalifikacyjnych również był analogiczny do żeńskich rozgrywek. W grupie A bezkonkurencyjni byli Niemcy, którzy z kompletem punktów wyprzedzili gospodarzy, czyli Brazylijczyków. Dalej: Kuba, Włochy, Ukraina, Czechy, Iran - co jest sporym zaskoczeniem oraz Katar. 


Wyrównana walka toczyła się w grupie B, która swoje mecze rozgrywała w Tokio. Tutaj zwycięsko zmagania zakończyli reprezentanci USA. Japończycy o punkt wyprzedzili Słoweńców i to oni mogli cieszyć się z bezpośredniego awansu z drugiej pozycji. Na czwartym miejscu uplasowała się Turcja przed Serbią, Finlandią, Egiptem i Tunezją. 


Polacy i Kanadyjczycy awansowali z grupy C. Nasza reprezentacja nie zaznała goryczy porażki, ale aż trzykrotnie do ostatecznego triumfu potrzebowała pięciosetowej batalii. Poza premiowanymi miejscami znaleźli się brązowi medaliści Igrzysk z Tokio z 2021 roku, czyli Argentyńczycy. Czwarta lokata dla Belgów, piąta dla Bułgarów, szósta - Holandia, siódma - Chiny, a całą stawkę zamknął Meksyk. 


Turniej siatkarski w Paryżu będzie 16. w historii rywalizacją o tytuł w siatkówce. Do tej pory tylko dwukrotnie zdarzyło się, że zarówno męska, jak i żeńska reprezentacja naszego kraju wywalczyła sobie prawo udziału w tym turnieju. Wcześniej było to w 1968 roku i 2008. Bez wątpienia większe nadzieje kibice w naszym kraju wiążą z drużyną prowadzoną przez

 Nicolę Grbicia. Poprzedni sezon - z wygrana Ligą Narodów i Mistrzostwem Europy rozbudził apetyty i chyba czas najwyższy przerwać osławioną „klątwę ćwierćfinałów”.  Można spodziewać się dramatycznych bojów i wielu zwrotów akcji. 


Super Przewaga - jak działa w siatkówce?

Stare siatkarskie porzekadło mówi: Jeżeli nie wygrywasz w trzech setach, przegrywasz w pięciu. Odwracanie losów meczów to coś, co kochają fani siatkówki. Ci, którzy stracą przewagę, mogą być załamani. Podobnie jak kibice tego zespołu. Niemniej legalny polski bukmacher Superbet, ma propozycję, która pozwoli osłodzić gorycz nawet takiej porażki. To Super Przewaga! Jak działa w siatkówce?

Jeśli wytypowana przez Ciebie drużyna wygra pierwsze 2 sety w spotkaniu - niezależnie od końcowego wyniku, rozliczymy Twój zakład jako wygrany.

W czasie Igrzysk Olimpijskich taka propozycja może być na wagę złota.