< powrót

Zasady gry w siatkówkę

1 rok temu | 27.04.2023, 13:28 Zasady gry w siatkówkę

Siatkówka to jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie, który od zawsze przyciąga sporą rzeszę fanów. Polska reprezentacja od lat jest w czołówce drużyn światowych i ma za sobą wiele sukcesów. Także nasze drużyny klubowe w ostatnich latach mogą swobodnie rywalizować z każdym w Europie. Przed nami w tym roku finał Ligi Mistrzów, Liga Narodów, czy też Mistrzostwa Europy mężczyzn, które będzie można stawiać u legalnego polskiego bukmachera BETFAN.. Warto więc poznać zasady i historię siatkówki.

Skąd wzięła się siatkówka i kiedy powstała:

Swoje początki siatkówka miała w 1895, gdy amerykański nauczyciel wychowania fizycznego, William G. Morgan, chciał stworzyć nowy sport. Zależało mu na tym, by był on mniej męczący niż koszykówka, ale jednocześnie wymagał większych umiejętności niż piłka nożna. W roku 1896 opracowano pierwsze zasady gry w siatkówkę. Z kolei pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w 1913 roku. Następnie w 1947 powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB), a dwa lata później zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata. W Tokio w 1964 pierwszy raz można było oglądać siatkówkę w ramach Igrzysk Olimpijskich. Dziś poza IO i MŚ, rozgrywane są m.in. Mistrzostwa Europy oraz Liga Narodów.

Zasady gry w siatkówkę:

W latach 40. i 50. XX wieku, gdy siatkówka stawała się coraz bardziej popularna, grano do 21 punktów z przewagą do dwóch. W dzisiejszych czasach set rozgrywany jest do 25 punktów, również z przewagą dwóch punktów. W większości przypadków przy stanie 2:2 w setach rozgrywa się tiebreak do 15 punktów. Poniżej znajdziecie także kilka innych podstawowych zasad:

  1. Po obu stronach siatki znajduje się sześciu graczy.
  2. Celem gry jest umieszczenie piłki na przeciwnym boisku tak, aby przeciwna drużyna nie mogła jej odebrać i odesłać na drugą stronę.
  3. Serwis rozpoczyna grę i musi być zagrany zgodnie z zasadami, czyli w górę i do przodu.
  4. Gdy drużyna odbierająca przyjmie piłkę, może odbić ją jeszcze dwa razy, tak więc w jednej akcji zawodnicy mogą odbić piłkę maksymalnie trzy razy.
  5. Nie wolno dotykać siatki ani przekraczać linii dzielącej obie połowy.
  6. Drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy piłka spadnie na połowę przeciwnika lub po bloku/nieudanym odbiorze - wypadnie na aut
  7. Zespół w jednym secie może dokonać aż sześciu zmian zawodników lecz do liczby zmian nie wlicza się libero

Polski legalny bukmacher BETFAN proponuje w swoich zakładach możliwość grania wielu opcji takich jak: wygrana w meczu, ilość punktów, czy też handicapy.

Ciekawostki dotyczące siatkówki:

  1. Siatkówka była pierwotnie znana jako "mintonette", ale nazwa ta szybko zanikła, a zastąpiła ją obecna nazwa.
  2. W siatkówce nie ma pozycji "bramkarza". Każdy zawodnik na boisku ma obowiązek obrony i ataku.
  3. Najwyższy punkt siatkówki, jaki został zanotowany, to 3,76 metra nad poziomem boiska. Zdobył go Holender Wytze Kooistra w meczu ligowym w 2010 roku.
  4. W siatkówce rozgrywany jest także turniej World Grand Champions Cup, który organizowany jest co cztery lata i jest uważany za drugi co do ważności turniej po Igrzyskach Olimpijskich.
  5. W niektórych krajach, np. w Brazylii, siatkówka jest uważana za narodowy sport i cieszy się ogromną popularnością.
  6. Istnieje dwie odmiany siatkówki poza tą klasyczną: plażowa i "na siedząco", ta pierwsza rozgrywana jest na piasku w drużynach dwuosobowych. Z kolei druga wersja skierowana jest głównie do osób niepełnosprawnych, choć także ten sport uprawiają osoby pełnosprawne.