Siatkówka to popularna dyscyplina sportu wśród dzieci i dorosłych. Jak wygląda trening siatkówki oraz kiedy i od czego zacząć profesjonalną grę w siatkówkę?
Siatkówka to ciekawy sport, który przekłada się na ogólny rozwój człowieka. Pozytywnie oddziałuje na szybkość, stabilność, wspiera pozytywne postawy i profesjonalny tryb życia. Może wpłynąć na wiele aspektów życia dziecka, ale też dorosłego. Co warto wiedzieć o początkach przygody z siatkówką? Poznaj szczegóły!
Jeżeli chcesz podnosić swoje umiejętności lub wysłać dziecko na zajęcia sportowe - warto postawić na siatkówkę. To bardzo ciekawy sport, który można trenować bez wielkich nakładów finansowych. Wystarczy hala albo boisko zewnętrzne.
Siatkówka to sport zespołowy, który przekłada się na rozwój ogólny zawodnika. Dzięki przeprowadzeniu różnego rodzaju ćwiczeń możemy poprawić wydolność organizmu, ogólną kondycję i koordynację ruchową. Z tego względu osoby dorosłe często traktują go jak trening ogólnorozwojowy. Siatkówka to świetna dyscyplina dla najmłodszych. Mały siatkarz uczy się dyscypliny i rywalizacji, grając w grę, której zasady są bardzo proste.
Kiedy zacząć przygodę z siatkówką? Akademia siatkówki w Polsce organizuje treningi już od 7 -12 lat. Warto zwrócić uwagę, że w tym czasie dzieci obywają się z grą poprzez tzw. mini siatkówkę. Reprezentacja czeka na młodych adeptów tej gry. Nie jest jednak nigdy za późno na to, aby zaprezentować się na boisku.
Porada na początek - zainwestuj w odpowiedni sprzęt do siatkówki (jak obuwie czy spodnie i koszulka), a następnie dobrze się rozgrzej. Ramię czy łydka poddawane są sporemu obciążeniu w czasie gry. Zrób przysiady, postaraj się rozciągać mięśnie ramion i klatki piersiowej. Przygotuj grzbiet na spore obciążenie. Co jakiś czas warto odwiedzić siłownię. Dobrym treningiem są m.in. wyskoki z hantlami.
Jak powinna wyglądać siatkówka dla początkujących? Przede wszystkim musisz nauczyć się odbijać piłkę. Nauka gry polega na odbijaniu piłki sposobem górnym i sposobem dolnym, aby trafić do partnera. Potrenuj przyjęcia, starając się poprawiać ułożenie kolan i wykonując skoki. Pamiętaj, aby nie skakać bez przygotowania (unikniesz kontuzji). Następnie sprawdź, jak idzie Ci zagrywka i trenuj dokładne wyskoki z przysiadu, aby osiągnąć odpowiednie uderzenie piłki siatkowej. Technika i dynamika jest tu niezwykle ważna. Postaraj się konsultować z trenerem ustawienia i umiejętność serwowania, aby przebić piłkę przez siatkę. Możesz obserwować również jak gra Twoja drużyna.
Czy trening siatkówki jest trudny? Jeżeli swobodnie podejdziesz do tematu, najbliższe treningi będą samą przyjemnością. Tego Ci życzymy!