< powrót

Zasady siatkówki plażowej - które zasady gry są najważniejsze?

1 rok temu | 04.11.2022, 14:16 Zasady siatkówki plażowej - które zasady gry są najważniejsze?

Siatkówka plażowa to sport, w którym mecze rozgrywa się na boisku na piasku. Zasady gry są podobne do zwykłej „siatki”, ale nieco się różnią. Poznaj szczegóły!

Jakie są zasady siatkówki plażowej i czym różni sie ona od siatkówki halowej

W naszym kraju ogromną popularnością cieszy się siatkówka, lecz nie można zapominać o sporcie, jakim jest siatkówka plażowa, która jest niezwykle ciekawą dyscypliną, w której zawodnicy muszą prezentować zupełnie inny zestaw umiejętności. Jakie są najważniejsze zasady w plażowej odmiany siatkówki?

Podstawowe zasady gry w siatkówkę plażową — ile trwa mecz, jak wygląda piłka

Siatkówka plażowa to sport, który czerpie niektóre swoje zasady z gry w hali, lecz mimo wszystkie wiele reguł kompletnie się różni. Przede wszystkim drużyny są mniejsze. Jest to wciąż gra zespołowa, lecz w każdej z drużyn spotkamy zaledwie dwóch zawodników. Celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwną do momentu upadki piłki na boisko. Wtedy punkt zdobywa drużyna, która znajduje się po przeciwnej stronie. W siatkówce plażowej piłka może być odbijana dowolną częścią ciała, przez co czasem zdarzają się nawet efektowne przekopania piłki na drugą stronę. Trzecie odbicie to zazwyczaj atak, który ma na celu zdobycie punkty. Oczywiście, gdy piłka spadnie po naszym uderzeniu poza wymiary boiska, to punkt zdobywają nasi rywale. Tak samo dzieje się po sytuacji, w której piłka upadła we własnym polu gry.

Na wykonanie zagrywki każda drużyna ma zaledwie pięć sekund. Piłka jest wprowadzana do gry przez zawodnika za pomocą zagrywki. W plażowej siatkówce podczas zagrywki zawodnik ją wykonujący musi zagrywać piłkę za pomocą ręki. Inny jest również wynik wymagany do zwycięstwa. Gra się bowiem do dwóch wygranych partii. W przypadku dwóch pierwszych zwycięstwo następuje po tym, jak jedna z drużyn uzbiera 21 punktów i ma co najmniej dwa punkty przewagi. Jeśli w dwóch setach spotkanie nie zostało rozstrzygnięte, to w trzeciej części zawodnicy grają do zdobycia 15 punktów przez jeden z zespołów. W trakcie dochodzi również do zmiany połowy boiska. Po zdobyciu siedmiu punktów przez jeden zespół następuje zmiana stron. 

Inna jest również również piłka do gry w siatkówke plażową. Jest ona wykonana z innego materiału niż piłka do gry w hali, a do tego charakteryzuje ją mniejsze ciśnienie wewnątrz. Przez to względem siatkówki halowej różni się na przykład tor lotu piłki. Zasady mówią, że jej kolor powinien kontrastować do boiska, czy też taśm dlatego najczęściej stosuje się piłki w kolorze żółtym lub w innej jasnej barwie.

Sporo różni się też w kwestii tego jak można operować piłką. Odbicie atakujące może być wykonane z pomocą otwartej dłoni, jej grzbietu, pięści czy też dowolnej części własnego ciała. Niedozwolona jest jednak tak zwana kiwka, czyli zagranie, które wykorzystuje jedynie palce jednej ręki. Ponadto zagrywanie piłki oburącz musi być czyste. Lekkie przytrzymanie jest dozwolone tylko jeśli w ten sposób bronimy silnego ataku. 

Inne zasady, o których warto wspomnieć, dotyczą dotknięcia siatki palcami lub jakąkolwiek inną częścią ciała zawodnika. Podobnie jak w siatce halowej jest to błąd. W plażowej siatkówce nie ma z kolei rotacji. Siatkarze plażowi mogą zajmować dowolne miejsce na boisku we własnym polu gry i przemieszczać się po nim bez żadnych ograniczeń. Wynika to między innymi z tego, że drużyna w plażowej wersji siatkówki składa się z dwóch osób, a nie z sześciu jak ma to miejsce w standardowej dyscyplinie rozgrywanej na hali. 

Jak wygląda boisko do siatkówki plażowej, wysokość siatki w siatkówce plażowej

Jak można się domyślić po nazwie, boisko do siatkówki plażowej położone jest na piasku i nie spotkamy tutaj żadnej hali, która kryje zawodników oraz piłkę przed wpływem warunków atmosferycznych takich jak na przykład wiatr. Mecze są rozgrywane na otwartej przestrzeni. 

To, że gramy nie piasku nie oznacza jednak, że może on być ułożony w dowolny sposób. Teren do gry musi być przygotowany na zniwelowanym piasku, dzięki czemu jest on tak płaski, jak tylko to możliwe, a do tego powinien być to piach czysty oraz drobnoziarnisty. Wpływa to bowiem w znacznym stopniu na bezpieczeństwo oraz komfort, gdyż zawodnicy nie mają założonych butów.

Boisko ma wymiary 16x8 metrów i granice są wydzielone liniami oraz taśmami, które posiadają kontrastowe barwy do siebie oraz do piasku. Najczęściej do krańców pola stosuje się taśmę w kolorze ciemnoniebieskim, a siatka ma kolor biały. Ponadto regulamin dopuszcza na taśmach siatki umieszczenie reklam sponsorów. 

 Sama siatka zawieszona jest na podobnej wysokości, co w siatkówce halowej. Jest ona zawieszona na 2,43 m w siatkówce mężczyzn i 2,24 m w siatkówce kobiet. Oficjalne przepisy dopuszczają jednak dwucentymetrowy margines błędu. 

Inne zasady siatkówki plażowej, przykłady rozgrywek, regulamin savoir-vivre

Zasady gry w piłkę siatkową są dość rozbudowane i mają na celu przede wszystkim utrzymanie wysokiego tempa, dzięki czemu ten sport jest tak emocjonujący. Z tego powodu gra się do dwóch wygranych setów do 21 punktów, czy też po zdobyciu siedmiu punktów następuje zmiana stron boiska. To jednak nie wszystko. 

Spośród dwóch zawodników w każdym z zespołów wybierany jest kapitan. Jest to gracz, który jako jedyny ma prawo do rozmowy z sędziami, czy też do proszenia o przerwę na odpoczynek. Każdy zespół ma prawo do jednej takiej przerwy w trakcie każdej z trzech części spotkania i ma ona 30 sekund. Dodatkowo dolicza się do tego maksymalnie 15 sekund na zejście oraz tyle samo czasu na powrót na boisko. Przerwa pomiędzy partiami ma z kolei jedynie 60 sekund i ma umożliwić graczom złapanie krótkiego oddechu. 

Kolejna ciekawa zasada dotyczy tego, ile razy jeden zawodnik może dotknąć piłkę. W związku z tym, że kontakt z piłką w bloku liczy się już jako jedno dotknięcie, to zawodnik może odbić piłkę dwa razy z rzędu i wtedy musi dopiero podać do swojego kolegi, który wykonuje atak mający na celu przebicie piłki na stronę przeciwnika. 

W plażowej odmianie siatkówki bardzo dużą rolę pełni savoir-vivre. Oczywiście głównym celem gry w siatkówkę plażową jest pokonanie przeciwnika, lecz wszystko powinno odbywać się w warunkach wzajemnego szacunku i uczciwej, sportowej rywalizacji. Dlatego przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy muszą przywitać się ze sobą pod siatką. Z racji na to, że w tym sporcie nie spotkamy trenera, to prawo do rozmowy z sędzią ma tylko kapitan, a po zakończeniu meczu gracze powinni podziękować sędziom za poprowadzenie meczu. Wszystkie wyżej wspomniane rzeczy są częścią regulaminu. 

Gracze są również narażeni na kary. Za niewielkie przewinienia otrzymują oni żółtą kartkę. Nie ma ona żadnego wpływu na wynik, lecz otrzymanie drugiej lub gorsze przewinienie może zakończyć się pokazaniem czerwonej kartki przez arbitra. Ta z kolei oznacza przyznanie punktu drużynie przeciwnej. Dlatego siatkarze muszą bardzo uważać, by nie wykonać zagrań mogących spowodować otrzymanie żółtej kartki.