Historia

HISTORIA TURNIEJU GIGANCI SIATKÓWKI

Giganci Siatkówki to zawody, które już na stałe wpisały się w kalendarz przygotowań wielu zespołów do nowego sezonu siatkarskiego. Co ważne, zawsze są to zespoły z najwyższej półki. Nic więc dziwnego, że organizatorzy muszą sięgać po kolejne pomysły, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić imprezę. – To było dziesięć lat bardzo ciężkiej, ale jednocześnie przyjemnej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że turniej to wspaniała impreza, która promuje siatkówkę, region, a przede wszystkim pomagamy niepełnosprawnym dzieciom – zaznacza Wojciech Rozdolski, prezes zarządu PKPS „Siatkarz” Oleśnica, głównego organizatora turnieju.

 

Aktualnie impreza odbywa się w Kępnie. – Cieszę się, że taki turniej odbywa się w moim mieście – mówi Piotr Psikus, burmistrza Miasta i Gminy Kępno. – To wielka satysfakcja, że mieszkańcy naszego miasta mogą obcować z Siatkówką przez duże „S” i to w bezpośredni sposób.

 

Zanim jednak turniej trafił do Kępna, odbywał się w trzech innych miastach: Oleśnicy, Szczecinie i Wieluniu. To była doskonała okazja dla mieszkańców, by obejrzeć w akcji gwiazdy tak uznanych w Europie zespołów, jak Sir Safety Perugia, Power Volley Milano (Włochy), Berlin Recycling Volley (Niemcy), Galatasaray Stambuł, Arkas Izmir (Turcja) czy Noliko Maaseik (Belgia). Nie można zapominać również o polskich zespołach, na czele z PGE Skrą Bełchatów, czyli dziewięciokrotnym mistrzem Polski i aktualnym brązowym medalistą Ligi Mistrzów. – To zdecydowany rekordzista, jeśli chodzi o udział w naszym turnieju, bowiem zespół prowadzony przez trenera Michała Mieszko Gogola gra w Gigantach Siatkówki nieprzerwanie od 2011 roku. Dziś jest naszym partnerem – dodaje Rozdolski.

 

Warto dodać, że turniej znacznie pomaga w promocji siatkówki w miejscowościach, gdzie kiedyś ten sport odgrywał dużą rolę lub po prostu pomaga zyskać nowych sympatyków. – Zapraszamy gwiazdy, a do tego pomagamy dzieciom. Trudno o lepszą promocję danego sportu – zaznacza Rozdolski. – Chcemy pomagać też lokalnym klubom, bo pragnę przypomnieć, że gdy zawitaliśmy do Szczecina, tamtejszy Espadon awansował do PlusLigi. Z Wielunia z kolei pochodzi Mariusz Wlazły, który w tym roku zagra także w Kępnie. Być może i w tym mieście w przyszłości powstanie silny ośrodek siatkarski?

 

Giganci Siatkówki to impreza, która skupia w hali całe rodziny i to nie tylko dzięki wspaniałym emocjom siatkarskim, ale również pozasportowym. Podczas turnieju nikt nie może się nudzić, a mecze oglądali na żywo m.in. zaproszeni goście, wśród których byli Wojciech Fibak, Ireneusz Mazur czy Waldemar Szulc. Kolejne setki tysięcy kibiców może śledzić zmagania drużyn w bezpośrednich relacjach w telewizji Polsat Sport. 

 

Co roku pomagamy również chorym dzieciom, które potrzebują pomocy. Siatkarze zagrali już m.in. dla Żanety, która walczyła z nowotworem, Gracjanowi (potrzebował wsparcia finansowego na kolejny etap operacji) oraz sparaliżowanej Zuzi Czachurze. Z kolei dochód ze sprzedaży biletów z tegorocznego turnieju trafi do podopiecznych Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba” oraz Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. – Turnieje Giganci Siatkówki zawsze organizowane są w szczytnym celu. Dlatego nasz zespół zawsze chętnie przyjmował zaproszenie. Cieszymy się, że możemy pomóc w zebraniu pieniążków na kolejne cele – mówił Mariusz Wlazły, atakujący Trefla Gdańsk i MVP mistrzostw świata z 2014 roku.